
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 75 pF |
| Voltage Rating (DC) | 80 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 92.986436 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky Diodes |
| Current Rating | 2 A |
| Output Current | 2 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 790 mV |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 80 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 80 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 3056
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17530
Ext.Price$0.17530
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17530 | $0.17530 |
| 10 | $0.16072 | $1.60720 |
| 50 | $0.14736 | $7.36800 |
| 100 | $0.13526 | $13.52600 |
| 500 | $0.12416 | $62.08000 |
| 1000 | $0.12043 | $120.43000 |
| 3000 | $0.11682 | $350.46000 |
| 5000 | $0.11260 | $563.00000 |
